Bulharsko

Počasí a podnebí

Když se Vás někdo někdy zeptá, jaké je v Bulharsku počasí, odpovíte, že je tam velmi teplo, tedy pokud jste tam byli. Ale většina z Vás co tam byli, tak navštívili přímorské letoviska. A jelikož je Bulharsko poměrně velký stát, počasí bývá v jiné ve vnitrozemí, než u moře. Takže jestli chcete navšívit vnitrozemí Bulharska, město Sofii nebo podobně, čekejte poměrně příjemné teploty, ovšem jiné než jsou u moře. Však uznejte, kdo by se chtěl v ohromném pařáku tahat po Sofii ?

Bulharsko je v subtropickém pásu. V zimě v Bulharsku sněží, a v létě jsou tu velice příjemné teploty, při kterých rtuť teploměru, je-li ve stínu, vystoupá lehce pod 30°C, což je opravdu teplo.

 

teplota vzduchu na bulharském pobřeží   měsíční graf průměrů

 

V Bulharsku se dá koupat od června. Předtím je moře ještě velmi chladné. Koupat se dá v Bulharsku až přibližně do půlky října, moře zůstává prohřáté z předešlých měsíců. A protože v Bulharsku bývají často písčíté a mělké pláže, moře se prohřívá ještě víc, a vy si můžete užít velice příjemného koupání v teplé vodě.

graf průměrné teploty Černého moře v Bulharsku, zobrazení po měsících

 

Stanování v Bulharsku. Lidi, jestli Vás napadl tenhle "luxusní" plán, měli byste brát v úvahu i noční teploty. Ne že by tam byla zima, ale nějaký ten tenší spacák by Vám přišel určitě vhod.

graf průměrných měsíčních nočních teplot v Bulharsku

 

I v Bulharsku občas prší. I když když jsem tam byla já, tak naštěstí za celý týden nepršelo, a každý den jsme si mohli užít na pláži. Podle grafu na červenec a srpen spadají pouze tři deštivé dny, ale určitě není vyloučeno, jelikož náhody se prostě stávají, že ty tři dny si vyberou právě Váš týdenní pobyt v Bulharsku. Je ale taky možné, že celý červenec nebo srpen, bude jasno, protože počasí se pořád mění, a na nějaké předpovědi není moc dobré se spoléhat, ale přesto byste nějaký ten průměrný přehled měli mít.

 

Počet deštivých dnů měsíčně v Bulharsku   graf

V Bulharsku často fouká vítr, ne sice nějaký nepříjemný, ale často Vám to zamezí ke vstupu do moře. Velký vítr totiž způsobuje i velké vlny, a plavčíci na plážích se snaží, aby do takových oblastech nikdo nechodil. Nad jejich "stanovištěm" visí vždy vlajka, která ukazuje, jaké vlny jsou v té a té oblasti pláže.

zelená » vítr je slabý, můžete se koupat, je to bezpečné

žlutá » vítr dělá velké vlny, které jsou bezpečné jen pro zkušené plavce

červená » vlny jsou nebezpečné pro všechny plavce

 

Když jsem byla v Bulharsku já (letovisko Primosko), na usecích velké pláže často vlála žlutá vlajka, někdy i červená. V případě červené vlajky nás z daného úseku plavčíci doslova vyháněli a řvali at se přesunem. Vlny byly tak velké, že mě zachránila snad jenom bojka, které jsem se chytila, aby mě tlak vody neodtáhl až na širé moře. Někdy mi ale přišlo že to přeháněli, a my jsme skákali a užívali si vln. Ale doporučuji, plavčíky poslouchat, protože nikdy nevíte co se může stát. No a jako na "potvoru" v den kdy jsme odlétali, celá pláž svítila jasně zelenými vlajkami. :D

 

I když deštivých dnů v Bulharsku není mnoho, když už nějaké ty deštivé mraky přijdou, tak brečí docela hodně a usedavě. :D Když se kouknete na graf, řeknete si, že vypadá docela zvlněně, ale ve skutečnosti svědčí o relativní srážkové vyrovnanosti po celý rok.

 

graf srážek v Bulharsku po měsících

Do Bulharska si určitě vemte pořádný slamák nebo alespoň kšiltovku, aby jste nedostali úpal. Nezbytností je opalovací krém s poměrně vysokým UV filtrem, ale každý má kůži jinou a ví jaký ochranný faktor použít. Ale i když jsem byla na dovolené já ta chytrá, které stačí pouze "patnáctka" tak jsem se pořádně spálila, a to jsem ten fototyp 3 :D

hodiny slunečního svitu denně v Bulharsku   graf

 

Tvorba webových stránek zdarma Webnode